Bu Buluştan Sonra Su İçmeyeceğiz, Su Yiyeceğiz!

İngiltere’de 3 öğrenci tarafından kurulan Skipping Rock Labs şirketi dünyada pek çok çevre sorununa çözüm bulabilecek ve insanoğlunun yaşam şeklini değiştirecek bir buluşa imza attı. Pet şişe kullanımının sonuna getirebilecek buluşla şirket, deniz yosunu özünden yapılan ve yenilebilen ‘Ohoo!’ isimli su toplarını geliştirdi.

Su Topu Ohoo!

Her gün su tüketimi için kullanılan milyonlarca pet şişe çöpe atılırken, doğada binlerce yılda kaybolan bu şişeler insan ve çevre sağlığına son derece zarar veriyor. Londra’dan üç öğrencinin kurduğu Skipping Rock Labs firması ise bu sorunu kökten çözecek bir ürüne imza atarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

3 genç girişimcinin yürüttüğü çalışmalar ve araştırmalar sonucunda ele edilen ürün su içmeye yeni bir bakış açısı getiriyor. Çünkü bu ürünle birlikte şu sadece içilebilir değil, aynı zamanda yenilebilir bir gıda halini alıyor. Deniz yosunu özünden yapılan ve pet şişe ihtiyacını ortadan kaldıran ürün,  su ile birlikte tüketilebilecek su balonlarını kullanıma sunuyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, bu su balonları çevre için yararlı olmalarının yanı sıra plastik şişelerden çok daha az maliyetle üretilebiliyor. Topların üretiminde deniz yosunu özünün yanı sıra kalsiyum klorid ve kahverengi alg gibi bileşenler de kullanılıyor. Bu bileşenlerin içine buz koyularak üretilen topların dışını saran ve yenilebilen kısmın temiz kalmasını sağlayan ince zar da kolayca tüketilebiliyor. Üzerindeki zarı soymak materyali yenilebilir hale getiriyor.

Peki ya tadı nasıl?

Herhalde ilk akla gelen soru bu olmuştur. Tadı ile ilgili deneyimlemeden yorum yapmak mümkün değil. Ancak topların aromalı ve aromasız versiyonlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu durum su toplarının tüketilebilir, hatta damak tadına göre tadlandırılabilen bir tada sahip olduğunu gösteriyor.

Doğa dostu ve sürdürülebilir projeler geliştirmeyi hedefleyen Skipping Rock Labs şirketi su toplarını bu yıl itibariyle kullanıma sunma kararı aldı. İlk olarak maraton ve müzik festivallerinde tanıtılacak olan ürün şimdiden pek çok yatırımcının radarına takılmış durumda. Proje için CrowdCube kitlesel fonlama sitesinde başlatılan kampanyada şimdiden  730 bin dolar yatırım toplanıldı. 500’den fazla kişi projeye yatırım yaptı.

Henüz deneme aşamasında olan ürünün başarılı olması halinde yeni bir dönemi başlatacağı kesin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir