McDonald’s Logosunun Ve İsminin Sansürlendiği McDonald’s Reklamı

Fast food sektörünün devlerinden biri olan ve iyi ya da kötü sürekli gündemde kalmayı başaran McDonald’s, şimdi de yeni reklam filmi serisiyle gündeme geldi. Kreatif ajans Omnicom tarafından hazırlanan bu reklam filmi serisinde, The Mindy Project dizisiyle tanınan ünlü oyuncu Mindy Kaling rol alıyor.

That Place Where Coke Tastes So Good” (Kolanın Tadının Çok İyi Olduğu Şu Yer) adlı Youtube kanalında yayınlanan reklam filmlerinde Mindy, aynı kanalın ismindeki gibi sürekli olarak “kolanın tadının çok iyi olduğu o yer”den bahsediliyor. Bu ifadeyle kastedilen yer tabii ki McDonald’s, ancak reklam filmlerinde hiçbir şekilde McDonald’s ismi ya da logosu geçmiyor. Öyle ki, oyuncuların McDonald’s dediği yerler bipleniyor, McDonald’s logoları ise mozaikleniyor.

Reklam filmlerinde genel olarak Google araması yapılarak bu yerin neresi olduğunun öğrenilebileceğine vurgu yapılıyor. Bununla birlikte reklam filmlerinde doğrudan McDonald’s ismi ve logosu kullanılmasa da arka fonun kırmızı renkte ve Mindy Kaling’in kıyafetinin ise sarı renkte olması dikkat çekiyor. Bildiğiniz gibi sarı ve kırmızı McDonald’s’ın ana renkleri ve sadece bu renkler bile insanlarda McDonald’s algısını oluşturmaya yetiyor. McDonald’s’ın bu reklam filmlerinde büyük ölçüde insanların bilinçaltına oynadığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

McDonald’s’ın yeni reklam filmlerinden iki tanesini aşağıda paylaşıyoruz. Diğerlerini ise That PlaceWhere Coke Tastes So Good adlı Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir